Żywokost lekarski – sprawdź, na co pomaga

Żywokost lekarski – sprawdź, na co pomagaNajprostszą maścią na bolące kolana, kostki, łokcie to maść z żywokostu lekarskiego, czyli z polskiego żeńszenia. Po wyrwaniu korzenia z ziemi, oczyszczamy go, myjemy i gnieciemy młotkiem. Uzyskaną papkę kładziemy na gazę i zakładamy na bolące miejsce. Najlepiej zrobić to wieczorem. Przez całą noc z korzenia powinien lecieć śluz, który wnika w skórę. To ten śluz ma spowodować wyleczenie schorzenia. Przez to, że w jego składzie występują niewielkie ilości alkaloidów pirolizydynowych, które to mają negatywny wpływ na wątrobę odstawiono go w zapomnienie i niesłusznie, ponieważ wykazuje rewelacyjne działanie przy stosowaniu zewnętrznym.

Co to jest żywokost lekarski?

Żywokost lekarski zwany inaczej żywy gnat, albo kosztywał to bardzo popularna roślina w Polsce. Należy do grupy roślin wieloletnich. Charakteryzuje się dużym, czarnym, dobrze rozgałęzionym korzeniem palowym oraz grubą, prostą łodygą z wieloma odgałęzieniami. Osiąga do 1 metra wysokości. Liście ma duże, jajowate, lancetowate, zaostrzone. Cała łodyga wraz z liśćmi jest szorstko owłosiona.  Kwitnie obficie od maja do lipca. Kwiaty są zwisłe, rurkowato-dzwonkowate koloru brudno-czerwono-fioletowego, o słodkim bardzo pachnącym zapachu.  Występuje w Europie, Azji Mniejszej i Ameryce Północnej.

W Polsce jest bardzo popularny na podmokłych łąkach, wilgotnych polach, w rowach, nad brzegami wód. Rozmnaża się z nasion bądź sadzonek korzeniowych. Swoje właściwości lecznicze wykazuje głównie korzeń, chodź i liście wraz z kwiatami wykorzystuje się w medycynie ludowej.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz