Zdrowy styl życia: co to oznacza?

Eksperci zachęcają nas do tego, abyśmy zmienili swoje nawyki. Zdrowy styl życia jest bowiem sposobem na długie życie. Co jednak kryje się za tym pojęciem?

Gdy słyszymy o zdrowym stylu życia oczyma wyobraźni widzimy szczupłą sylwetkę, talerz, na którym jest mnóstwo warzyw, jogging i profilaktyczne badania lekarskie. Są to bardzo słuszne skojarzenia. Od dawna wiadomo, że korzystanie na zdrowie wpływają pełnowartościowe posiłki, systematyczna aktywność fizyczna oraz badania profilaktyczne. Od niedawna wiemy, że najlepiej jest, gdy zostaną one połączone razem.

Zdrowy styl życia: co to oznacza?

Lek na choroby cywilizacyjne

Zdrowy tryb życia to najlepszy sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Choroby cywilizacyjne to schorzenia układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie, zawał, miażdżyca), cukrzyca typu II, choroby nowotworowe oraz astma oskrzelowa. Zdrowy tryb życia zapobiega także otyłości oraz dolegliwościom, które są z nią związane, na przykład bólom kręgosłupa. W efekcie więc zdrowy styl życia wpływa na jego jakość i długość.

Róbmy badania profilaktyczne

Swój stan zdrowia wielu z nas ocenia pochopnie. Myślimy, że dopóki funkcjonuje normalnie, dopóty nic złego się nie dzieje. Niekoniecznie jest to prawda, jaka jest nasza kondycja zdrowotna pokażą dopiero badania. Raz w roku powinniśmy wybrać się do lekarza, zmierzyć ciśnienie tętnicze i sprawdzić stężenie „dobrego” i „złego” cholesterolu, trójglicerydów i glukozy. Takie badania powinna wykonać każda osoba, która ukończyła 20 lat. Wielu ważnych informacji o stanie naszego zdrowia dostarczy nam także BMI – wskaźnik masy ciała. Obliczymy go dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Prawidłowa waga to wynik 18.5-24.99, o nadwadze świadczy wynik 25-29.99, o o niedowadze wynik poniżej 18.49.

Siedzący tryb życia prowadzi większość z nas. 2-3 godziny ćwiczeń w tygodniu zmniejszają o 50 procent ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Długowieczne narody nie tylko zdrowo się odżywiają, ale są także aktywne fizycznie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz