Wybudzanie chorego

Wybudzanie choregoPrzez cały czas trwania operacji to anestezjolog kontroluje wszystkie parametry życiowe. Jeżeli operacja zostanie z jakiś przyczyn przedłużona, to on decyduje o wyższej dawce narkozy. Pod koniec zabiegu powoli zmniejsza dawkę leków aż do całkowitego ich ustania.

W tym momencie mówimy o wybudzaniu chorego. Trwa to około 10 minut. W momencie kiedy zaczynamy oddychać, usuwana zostaje rurka z tchawicy, a pacjent zostaje przewieziony na salę pooperacyjną. Tam nadal jesteśmy monitorowani czyli kontrolują nasze podstawowe parametry życiowe. Trwa to kilka godzin. Jest to bardzo ważny etap dla pacjenta, ponieważ bardzo różnorako chorzy reagują po przeprowadzonej narkozie. Tutaj następuje najwięcej zgonów. Przyczyną jest zła opieka, pozostawienie pacjenta bez kontroli anestezjologa. Do najczęściej spotykanych powikłań po znieczuleniu należą: zaburzenia pamięci ( nawet kilka miesięcy), pooperacyjne zaburzenia funkcji poznawczych, pacjenci czują się dobrze ale wszystko wykonują dużo wolniej, różne demencje, śmierć.

Co jest ważne?

Ważne jest na pewno aby przed zabiegiem z użyciem znieczulenia ogólnego, zadać pytania anestezjologowi. Pytania te powinny dotyczyć operacji, kto wykona nam narkozę i jaka jest opieka pooperacyjna w danym szpitalu.  Na te pytania powinniśmy otrzymać odpowiedzi.  Jeszcze raz zaznaczę: najwięcej zgonów wynika ze złej opieki po przeprowadzonej narkozie. Dlatego rodzina powinna zwrócić  szczególną uwagę, na czas po przeprowadzonym zabiegu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz