Układ hybrydowy – co to takiego?

Postęp, jaki na naszych oczach dokonuje się w świecie motoryzacji, jest wręcz ogromny. Rozwiązania techniczne, które jeszcze nie tak dawno temu były jedynie pokazem możliwości technologicznych marki, dziś stają się powszedniejącym standardem. Napęd hybrydowy szturmem zdobywa rynek i dziś nikt nie traktuje go już, jako przejawu ekstrawagancji i zbędnej fanaberii. Czym są auta hybrydowe? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Czym jest napęd hybrydowy?

Koncepcja napędu hybrydowego zakłada połączenie konwencjonalnego napędu spalinowego z silnikiem, lub z kilkoma silnikami elektrycznymi. Aby napęd elektryczny mógł funkcjonować samochód musi zostać wyposażony w zespół akumulatorów, które dostarczają prąd do silników. Pierwsze produkowane seryjnie hybrydy były konstrukcjami mocno niedopracowanymi, jednak każdego roku napęd ten ewoluował i dziś śmiało można powiedzieć, że współczesne hybrydy zbliżają się do ideału.

Jak działa napęd hybrydowy?

W pierwotnym założeniu układ elektryczny miał wspomagać standardowy układ spalinowy. Samochód miał ruszać z wykorzystaniem energii elektrycznej, silnik spalinowy uruchamiał się dopiero po przekroczeniu pewnej prędkości. Silnik elektryczny miał wspomagać także proces przyspieszania. Udało się. Założona koncepcja pozwoliła w znaczący sposób ograniczyć zużycie paliwa bez żadnej straty w sferze osiągów samochodu – już pierwsze hybrydy jeździły jak „normalne” samochody a cały proces przełączania napędów odbywał się całkowicie automatycznie, bez ingerencji kierowcy. Ładowanie akumulatorów odbywało się dzięki systemowi odzyskującemu energię z hamowania i poprzez samą pracę jednostki spalinowej.

napęd opis

Dzisiejsze pojazdy hybrydowe są znacznie bardziej zaawansowane a ich możliwości znacząco wzrosły. Przejechanie dystansu wynoszącego nawet kilkadziesiąt kilometrów bez użycia napędu spalinowego nie jest już niczym niezwykłym, a ładowanie baterii może odbywać się z konwencjonalnego, przydomowego gniazdka.

Technologia hybrydowa wciąż się rozwija i nie ma najmniejszych wątpliwości, że to właśnie hybryda, czyli połączenie jednostki spalinowej i elektrycznej stanowi przyszłość motoryzacji. Więcej szczegółów znajduje się na http://www.moc-hybrydy.pl/poznaj.html

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz