Turbosprężarka – czym jest i na czym polega jej regeneracja

Turbosprężarka – czym jest i na czym polega jej regeneracjaW dużym uproszczeniu turbosprężarka jest dodatkowym elementem, wykorzystywanym do zwiększenia mocy silnika. Wykorzystuje się tutaj odprowadzane z silnika spaliny, których energia jest ponownie wykorzystywana do zasilenia silnika. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie większej mocy, bez konieczności rozbudowy samego silnia. Tego typu rozwiązanie znajduje zastosowanie nie tylko w samochodach sportowych, gdzie moc generowana z układu silnikowego ma ogromne znaczenie, ale także i w małych samochodach miejskich. 

Można bowiem w ten sposób ograniczyć rozmiary silnika, który zostanie zainstalowany w stosunkowo niewielkim aucie miejskim. Jednocześnie, nadal możliwe jest zapewnienie odpowiedniej mocy silnika. Można też wspomnieć, że urządzenia tego typu znajdują zastosowanie nie tylko w przypadku silników samochodowych. Pomysł ponownego wykorzystania odprowadzanych przez silnik spalin nie jest niczym nowym, jednak nadal borykać można się z typowymi problemami związanymi z wykorzystaniem turbosprężarki. Niekiedy konieczna jest wręcz jej wymiana lub regeneracja turbosprężarek samochodowych, na skutek awarii urządzenia. Jednym z najbardziej wyraźnych, ale niestety także stosunkowo późnych jest już wyraźny spadek mocy silnika, gdy turbosprężarka nie jest w stanie funkcjonować w prawidłowy sposób. Sama naprawa tego elementu powinna zacząć się od dokładnego zbadania i najlepiej wyeliminowania przyczyn awarii.

Typowe przyczyny uszkodzeń

Warto wziąć pod uwagę te przyczyny, które zaliczyć możemy do najbardziej typowych, czyli chociażby zanieczyszczenie oleju silnikowego lub jego nieprawidłowe dobranie. Innym typowym problemem jest wysoka temperatura spalin, co może bardzo niekorzystnie wpływać na prace turbosprężarki. Sam proces regeneracji wcale nie musi być kosztowny, zwłaszcza jeśli regeneracja turbosprężarek samochodowych rozpocznie się w miarę szybko w razie wykrycia problemów z funkcjonowaniem tego urządzenia.

Ocena stanu technicznego

W pierwszej kolejności bowiem dokonuje się oceny stanu technicznego turbosprężarki, zarówno przed jej wymontowaniem jak i już dokładniej po jej rozebraniu. Praktycznie zawsze zaleca się wtedy wymianę łożysk ślizgowych oraz pierścieni i innych elementów uszczelniających. Jeśli przyczyną problemów jest zanieczyszczenie, na przykład spalin, to wystarczające w procesie regeneracji może być już samo mycie wysokociśnieniowe, o ile oczywiście nie doszło jeszcze do uszkodzenia elementów urządzenia.

Zobacz również: http://mielec-naprawa-podkarpackie.regeneracja-turbosprezarek.pl/mielec.html

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz