Rodzaje pizzy, które warto poznać

Osób, które poznały i bardzo sobie cenią włoską kuchnię jest mnóstwo na całym świecie. Do ogromnie popularnych dań tej kuchni należy pizza. W każdy regionie Włoch przyrządza się pizzę używając innych dodatków. W efekcie powstało wiele odmian tego dania. Poznajmy te, które bardziej i mniej znane wśród Polaków.

Neapolitana

To najbardziej znana, klasyczna włoska pizza. Powstała w sercu Kampanii, w Neapolu. Pizzę neapolitańską przygotowuje się według ściśle określonych reguł używając lokalnych składników. Obowiązkowe dodatki do tego dania to pomidory San Marzano, mozzarella di bufala, świeża bazylia. Będąc w Neapolu koniecznie powinniśmy skosztować pizzy w pizzerii Di Matteo, która mieści się na Via dei Tribunali.

Sycylijska

Sposób robienia pizzy jest różny w poszczególnych częściach wyspy. Pizzę tę łączy z reguły grube ciasto oraz prostokątny kształt. Sycylijczycy przygotowują pizzę także w wersji okrągłej. Używają anchois, cebuli, ziół, pomidorów oraz innego niż w Kampanii sera. Najchętniej wybierają ser toma lub caciocavalloy.

Rodzaje pizzy, które warto poznać

Pizza quattro stagioni

Zyskuje w Polsce coraz większą popularnością. Pizza ta składa się z czterech części, na każdej znajdują się inne składniki, które mają symbolizować pory roku. Do pizzy te używa się szynki prosciutto cotto (symbol zimy), karczochów lub salami (symbolizują wiosnę), czarnych oliwek lub pomidorów (lato) oraz pieczarek, które są symbolem jesieni.

Bianca

Jest bardzo lubiana we Włoszech i coraz bardziej popularna w Polsce. Jest doskonałym wyborem dla osób, które nie przepadają za smakiem pomidorów. Jako jedna z nielicznych rodzajów pizzy zawiera biały sos beszamelowy. Obowiązkowe dodatki do tej pizzy to czosnek i rozmaryn. Podaje się ją skropioną dobrą oliwą.

Pizza jest daniem prostym, składającym się z małej ilości składników. Wszystkich, którzy szukają dobrej pizzerii w Katowicach, zachęcamy do odwiedzin pizzerri Dominium https://www.pizzadominium.pl/lokale/katowice.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz