Przyczyny zmęczenia

Przyczyny zmęczeniaJedną z  przyczyn zmęczenia jest niedobór albo nadmiar żelaza we krwi. Jeśli jego poziom jest za niski jesteśmy również zmęczeni. Najbardziej narażone na niedobór są dzieci i kobiety przed menopauzą.

Jako ciekawostkę podam, że nabiał w każdym posiłku i picie dużych ilości herbaty, blokują wchłanianie żelaza. Wiele ludzi cierpi z powodu nietolerancji pokarmowej, nie zdając sobie w ogóle  z tego sprawy. Wiemy, że nietolerancja na dany produkt może pojawiać się nagle. Pobudza układ odpornościowy do reakcji  zapalenia jelit, często ukrytej. Zapalenie to z czasem przechodzi w postać przewlekłą i daje objaw przewlekłego zmęczenia, ponieważ stan ten zużywa dużo energii.  Należy tu wymienić najczęściej występujące: nietolerancję nabiału i glutenu. Niejednokrotnie samo odstawienie tych produktów powoduje rozwiązanie problemu.

Można też przeprowadzić test na próbę, odstawiając nabiał, pszenicę, gluten a zastępując je ryżem, gryką lub warzywami strączkowymi. Ostatni objaw to stres.  Stres występuje zawsze w parze ze zmęczeniem.  Dlaczego?  Ponieważ intensywne życie, jego szybkie tempo, ciągłe wyzwania, stany napięcia, nasze rozdrażnienie, problemy z koncentracją, zniechęcenie, negatywne myślenie prowadzi do chronicznego zmęczenia. Zmęczenie to także każda infekcja rozgrywająca się wewnątrz naszego organizmu, każdy mikro-uraz, każdy ból.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz