Polskie drogi

W Polsce mamy takie drogi, ze aż strach jeździć! Tylko 20 procent dróg na Pomorzu jest bezpiecznych. Choć ryzyko maleje ciągle jest dużo do zrobienia.

polskie drogiNa większość polskich dróg lepiej w ogóle nie wyjeżdżać samochodem. Takie wnioski można wyciągnąć z analiz, które ogłosili naukowcy z Politechniki Gdańskiej w ramach trzeciej edycji międzynarodowego programu Euro RAP. Najnowsze badania dotyczyły zagrożenia na drogach w latach 2007-2009. Na Pomorzu, w porównaniu z reszta Polski, jest w miarę bezpiecznie. Zajmujemy drugie miejsce pod względem bezpieczeństwa na drogach. Lepsza jest jedynie Wielkopolska. Najgorzej jest na Lubelszczyźnie. Czarne drogi w naszym Podobnie jak we wcześniejszych edycjach programu, naukowcy, biorąc pod uwagę głównie policyjne statystyki, podzielili odcinki dróg na piec klas. Kolor zielony oznacza odcinkowa bezpieczniejsze, kolor czarny – te o największym poziomie ryzyka. Ponad połowa dróg w Polsce, a w województwie pomorskim – 37 procent to “czarne drogi” – na których dochodzi do największej liczby wypadków. Najtragiczniej pod względem “czarnych odcinków” wypadły województwa lubelskie (97 proc.!!!), świętokrzyskie (83proc.) i podkarpackie (70 proc.) . Tam nie znajdziemy ani jednego metra drogi o zagrożeniu małym lub bardzo małym!

W okolicach Chojnic zdaniem naukowców mamy drogi o dużym ryzyku. Najgorszy jest odcinek w stronę Bytowa, który charakteryzuje się bardzo dużym ryzykiem. Warto jednak podkreślić, ze na tej samej drodze mamy odcinek o bardzo małym ryzyku. Jedna z najczęściej używanych dróg z Chojnic do Człuchowa zasłużył zdaniem naukowców na kolor pomarańczowy, co przekłada się na status drogi o średnim ryzyku.


źródło:  www.echomiasta.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz