Objawy zmęczenia

Objawy zmęczeniaNastępnym objawem utrzymującego się zmęczenia jest bezdech senny. Jest to mimowolne zatrzymanie oddechu podczas snu. Czasami trwa kilka sekund i powtarza się parę razy na godzinę. Budzisz się wtedy, żeby złapać oddech. I z tego powodu nie możesz głęboko zasnąć, jesteś niewyspana, zmęczona.

Większość ludzi z bezdechem nawet tego nie wie. Problem narasta z wiekiem i występuje częściej u mężczyzn. Kolejnym powodem jest nadwaga.  Tutaj wystarczy uregulować wagę, przejść na zdrowe posiłki, odstawić papierosy, zmniejszyć używanie alkoholu, odstawić niepotrzebne leki. Warto również przebadać się u otolaryngologa, aby wykluczyć ewentualne, przewlekłe zapalenie nosa. Kolejnym powodem jest niedobór witaminy D. Wiemy, że odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Potrzebny jest enzymom, od którego zależy szybkość wytwarzania neuroprzekaźników. Jeśli nie mamy jej wystarczająco dużo, jesteśmy zmęczeni, przygnębieni, nasze mięśnie są osłabione. Powinniśmy przyjmować ją praktycznie cały rok, chyba że mamy cały czas dostęp do naturalnej witaminy D, czyli słońca.

Nieprawidłowo działająca tarczyca jest również powodem występowania zmęczenia, a nawet depresji. W przypadku takiego podejrzenia, powinniśmy zbadać poziom jej hormonów. Również skoki poziomu cukru czy to w górę, czy w dół powodują zmęczenie. Jeśli zjemy produkty zawierające cukier, szybko trafia on do krwi i pobudza produkcję insuliny ( hormon regulujący poziom cukru). W odpowiedzi na insulinę, poziom cukru bardzo gwałtownie spada, nasz organizm na nowo odczuwa niedobór cukru a tym samym zmęczenie i spadek energii. Musimy więc uważać, a zwłaszcza przed południem na produkty o wysokim indeksie glikemicznym.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz