O kopalniach odkrywkowych

Węgiel to wciąż najbardziej popularne źródło energii. Większość złóż węgla formowała się od 360 do 286 milionów lat temu. Złoża węgla powstały na bagnistych obszarach, które w karbonie porastały wilgotne lasy tropikalne. We współczesnym świecie węgiel to popularny surowiec energetyczny wykorzystywany zarówno do ogrzewania, jak i w przemyśle i elektrowniach. Węgiel kamienny powstał w procesie sedymentacji cyklicznej. W jej efekcie powstały liczne, oddzielone od siebie innymi skałami osadowymi, pokłady węgla. Ich grubość wynosi kilka milimetrów lub kilka metrów. Bez względu na grubość, można je eksploatować na dwa sposoby: w kopalniach odkrywkowych lub głębinowych.

W wielu miejscach węgiel znajduje się blisko powierzchni ziemi

Takie miejsca znajdują się na przykład w Australii i Stanach Zjednoczonych. Tak położone pokłady węgla eksploatowane są w kopalniach odkrywkowych. Metodę odkrywkową stosuje się także do wydobywania w krajach Europy Wschodniej węgla brunatnego. W Wielkiej Brytanii średnia głębokość kopalni odkrywkowej wynosi trzydzieści trzy metry. Najgłębsza kopalnia tego typu w Niemczech ma głębokość 325 metrów.

O kopalniach odkrywkowych

Z budową kopalni odkrywkowej wiąże się bardzo mocna ingerencja w środowisko naturalne

Prace górnicze rozpoczynają się od usunięcia wierzchnich warstw gleby i skał. Odrzuca się je na sąsiednie tereny, gdzie tworzą olbrzymie hałdy. Im większa jest odkrywka, tym większy teren zajmuje kopalnia. Do wydobycia węgla używa się ogromnych koparek. Największe z nich mogą one udźwignąć ładunek, którego łączna masa wynosi 100 ton. W niemieckim mieście Hambach w kopalni węgla brunatnego pracuje największa na świecie koparka, masa ładunku, który jest w stanie udźwignąć wynosi 13 tysięcy.

Po wyczerpaniu pokładów węgla w kopalni odkrywkowej, podejmowane są działania, których celem jest przywrócenie zniszczonemu środowisku pierwotnego stanu. Niektóre z terenów po zamkniętych kopalniach odkrywkowych staje się turystycznymi atrakcjami regionu. Wiele z nich jest zalesianych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz