Niebezpieczeństwo na drogach

polska drogaJesteśmy daleko w tyle za krajami Unii Europejskiej

Oprócz tzw. ryzyka indywidualnego, które dotyczy każdej osoby uczestniczącej w ruchu, specjaliści opracowali osiem szczegółowych map, w których skupili się na konkretnych przyczynach wypadków. Do tras, które można uznać za bezpieczne (zaznaczone kolorem zielonymi żółtym) zaliczają się jedynie dwu jezdniowe drogi ekspresowe i autostrady. Na Pomorzu jest ich 20 procent, w skali kraju zaledwie 9 proc. W porównaniu z europejskimi państwami, z których wiele w ogóle nie posiada “czarnych i czerwonych” odcinków, nadal pozostajemy daleko w tyle.

Oprócz Politechniki Gdańskiej do krajowej edycji programu włączył się Polski Związek Motorowy oraz Fundacja Rozwoju Inżynierii Lądowej. Kampania objęła tez 15 innych państw, dzięki czemu opracowano Europejski Atlas Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Taka mapa może się przydać podczas planowania podróży po Europie -mówi Janusz Kamiński, zawodowy kierowca. Oczywiście to nie zmieni, jakości tej drogi, ale na przykład pozwoli obliczyć realnie czas przejazdu, dzięki czemu nie będziemy się spieszyć i bezpiecznie dojedziemy do celu. A to jest niezwykle istotne. Ponad 90 procent wypadków jest spowodowanych zachowaniem i reakcja człowieka, a niezła, jakością jezdni. Nie oznacza to jednak, ze mamy się godzić na fatalny stan dróg. Trzeba kłaść nacisk zarówno na budowanie bezpiecznych tras, jak i zwiększanie świadomości kierowców – twierdzi koordynator programu Euro RAP w Polsce Małgorzata Romanowska.

W ciągu ostatnich 10 lat na drogach UE zginęło pół miliona ludzi, a koszt wypadków wyniósł 160 mld euro. Dlatego uczestnicy Euro RAP chcą w praktyce poprawić bezpieczeństwo na drogach. Skierowali apel do Parlamentu Europejskiego o podpisanie deklaracji wspierającej budowę bezpiecznej infrastruktury drogowej, która ma obowiązywać w latach 2011 – 2020.


źródło:  www.echomiasta.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz