Na co uważać przy kupnie auta

W zdecydowanej większości przypadków oferty motoryzacyjne to ogłoszenia w dużej mierze uczciwe, w których sprzedawcy jak najbardziej informują przyszłych nabywców o ewentualnych wadach czy też uszkodzeniach konkretnych pojazdów, jednak można tak jak wszędzie trafić na ludzi nie uczciwych, którzy mogą nie do końca mówić prawdę o oferowanych przez siebie autach.

Czasy w których oszustwa w tej materii, takie jak przekręcanie liczników dawno już odeszły, ale nadal sprzedaż aut używanych może być dla nas nieco ryzykowana. Pierwszą i najważniejszą sprawą jest tutaj to, że na samochód nie uzyskuje się tak jak w salonie kilkuletniej gwarancji. Zadowolić należy się jedynie wynikającą z przepisów prawa roczną rękojmią, którą uzyskujemy od sprzedawcy, ale obejmuje ona tak zwane wady ukryte.

Wady ukryte

Na co uważać przy kupnie autaPoza tym nie każdy ma w ogóle świadomość, że ma prawo do czegoś takiego jak rękojmia przy zakupie samochodu używanego od osoby prywatnej. Osoba prywatna może też nie zgodzić się na pokrycie kosztów ewentualnych napraw co skutkować może nawet koniecznością wytoczenia takiej osobie sprawy sądowej, która w naszych warunkach ciągnąć może się nawet długimi latami. Dlatego też warto dokładnie oglądać ogłoszenia auto oraz same samochody, które są w ten sposób sprzedawane. Niejednokrotnie można spotkać się z próbami ukrycia niektórych wad samochodów czy też nawet ich uszkodzeń.

Jazda próbna

Jeśli jest taka możliwość to warto więc wybrać się na jazdę próbną sprzedawanym w taki sposób pojazdem, co pozwala dosyć dobrze przetestować sprzedawane samochody ogłoszenia chociaż nie zawsze może pomóc nam w wykryciu wszelkiego rodzaju wad, które przy takim samochodzie mogą zostać później ujawnione. W bardzo niewielkim odsetku też auto moto ogłoszenia dotyczyć mogą samochodów kradzionych. Niezmiernie rzadko się z tym można spotkać obecnie, ale nadal zdarza się, ze w samochód może być w taki sposób właśnie sprzedany. Niezwykle ciężko jest się uchronić od tego w takiej sytuacji, ale jest to w dużej mierze możliwe. Wystarczy sprawdzić chociażby numery seryjne na silniku, oraz kupować tylko na popularnych serwisach czy też giełdach samochodowych.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz