Marka Hyundai

HyundaiHistoria firmy Hyundai zaczyna się w roku 1947, kiedy została założona przez Chung Ju Yonga. W roku 1967 koncert ten przeistoczył się w Hyundai Motor Company – jej głównym celem i przedmiotem działalności stał się produkcja samochodów.

Firma już w drugim roku działalności rozpoczęła współpracę z Fordem. Dzięki temu rozwiązaniu na licencji Forda rozpoczęto produkcję modelu Cortina.

Pierwszym opracowanym samodzielnie modelem przez Hyundai został model Pony – zaprezentowany w 1974 roku. Auto to odnosiło dość duży sukces rynkowy, dlatego też władze koreańskiej marki zdecydowały się na opracowanie kolejnych własnych modeli aut.

Model Pony również, jako pierwszy trafił na zagraniczne rynki zbytu. Co ciekawe pierwszymi zagranicznymi rynkami były – Gwatemalia i Ekwador. Już w latach 80-tych ubiegłego wieku Hyundai stał się liczącą na świecie marką motoryzacyjną. Wtedy też zwiększono znacznie produkcję, wypuszczono też drugą generację Hyundai Pony (1982 rok), a w roku 1984 powstała potężna fabryka samochodów Ulsam w Korei. Do dziś każdego roku wyjeżdża z niej ponad 1.5 miliona aut.

W 1986 roku Hyundai zdobywa kolejne rynki, w USA debiutuje model Exel. Do Europy marka ta dopływa znacznie później. Już w latach 80-tyuch pierwsze modele trafiają na ten rynek. W roku 1995 stary kontynent stał się największym rynkiem zbytu dla marki Hyundai, kiedy to sprzedano ponad 200 tys. aut.

Przełom 1999 i 2000 to znaczne sukcesy Hyundai, przejmuje lokalnego motoryzacyjnego Kia i powstaje koncern Hyundai-Kia Automotive Group.
Pierwsze lata trzeciego tysiąclecia to już ugruntowana pozycja Hyundai – ma aż 6 miejsce na świecie pod względem sprzedaży. W tym czasie koncern wprowadza do produkcji modele terenowe, busy i pojazdy dostawcze. Hyundai stale udoskonala swoje samochodu pod względem bezawaryjności.

W 2007 roku Hyundai rozpoczął budowę fabryki w Czechach wartą miliard euro.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz