Leasing, czy kredyt na samochód – jakie rozwiązanie wybrać?

Jednym z wielu pytań pojawiających się wtedy, gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się leasing na samochód jest pytanie o to, czy to on, czy też kredyt jest lepszym rozwiązaniem. Każda firma ma nieco inne potrzeby, nie sposób więc utrzymywać, że leasing operacyjny zawsze będzie tak samo opłacalny. Nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że lepsze poznanie charakteru obu usług powinno pomóc nam w określeniu, która w naszym przypadku będzie bardziej atrakcyjna.

Leasing, czy kredyt na samochód - jakie rozwiązanie wybrać?

 

Krótko o kwestiach podatkowych

Leasing operacyjny skupia na sobie uwagę już choćby dlatego, że to właśnie w jego przypadku mamy do czynienia z najczęstszą formą finansowania pojazdu. Cieszy się uznaniem przede wszystkim dlatego, że pociąga za sobą realne korzyści podatkowe. Tak wpłata początkowa, jak i raty leasingowe są w świetle polskiego prawa kosztami uzyskania przychodu przedsiębiorstwa, a tym samym przyczyniają się do obniżenia podstawy opodatkowania. Jeśli zdecydujemy się na kredyt (albo na leasing finansowy) taki status będzie miała jedynie jego część odsetkowa. Na tym zresztą wspomniane już korzyści finansowe wcale się nie kończą. Leasing samochodów osobowych pozwala na odzyskanie połowy naliczonego podatku VAT, co dotyczy nie tylko wszystkich opłat leasingowych, ale i kosztów związanych z eksploatacją danego pojazdu.

 

 

Co z dostępnością?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy lepiej jest stawiać na leasing, czy też na kredyt na samochód, nie mogą ignorować kwestii związanych z dostępnością obu form finansowania. Leasing operacyjny kusi w tym kontekście prostszymi procedurami. Polityka firm leasingowych jest znacznie bardziej liberalna od tej, która jest prowadzona przez banki. Sama decyzja o zgodzie na leasing zapada szybciej, a do tego jest możliwa do uzyskania także w przypadku firm o niedużym doświadczeniu rynkowym. W czasach, w których trudno sprawnie funkcjonować bez floty składającej się z jednego choćby pojazdu, może stanowić to mocny argument. Niestety, należy pamiętać i o tym, że przez cały czas trwania umowy to firma leasingowa figuruje jako właściciel auta.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz