Kolektory słoneczne – co należy o nich wiedzieć?

Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na energię cieplną, która służy do ogrzewania budynków oraz do podgrzewania wody użytkowej. A ponieważ coraz częściej mówi się o ekologii i ochronie środowiska naturalnego, to zainteresowaniem zaczynają cieszyć się alternatywne źródła energii. Jednym z nich są kolektory słoneczne, które są wykorzystywane przez bardzo wiele gospodarstw domowych. I chociaż w naszych warunkach klimatycznych pełnią one raczej funkcję wspomagającą, to jednak warte są zainteresowania.

Kolektory – podstawowe informacje

Kolektor to słowo pochodzące z łaciny, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „zbieracz”. I tak jest w rzeczywistości – urządzenie to „zbiera” promienie słoneczne i zamienia je na energię cieplną. I chociaż kolektory nie są wykorzystywane do całkowitego ogrzewania budynków, to jednak mają wiele zastosowań. Najczęściej i najpowszechniej są wykorzystywane do:

Kolektory słoneczne - co należy o nich wiedzieć?

podgrzewania wody użytkowejpodgrzewania wody w baseniewspomagania ogrzewania w budynkachpodgrzewania wody wykorzystywanej w uprawach i hodowli rolniczejsuszenia drewnasuszenia płodów rolnychochładzania budynkówDodatkowo instalacje solarne mogą też być wykorzystywane do produkcji ciepła technologicznego.

Rodzaje kolektorów słonecznych

Instalacje solarne – podobnie jak inne urządzenia tego rodzaju – charakteryzują się dużą różnorodnością. W tym przypadku kolektory słoneczne dzielą się na:

cieczowe lub powietrzne (w zależności od rodzaju nośnika)płaskie lub próżnioweWybór konkretnego kolektora powinien być uzależniony od jego przeznaczenia. Do wytwarzania ciepłej wody doskonale sprawdzi się kolektor płaski, natomiast przy wspomaganiu ogrzewania dużo lepszym rozwiązaniem będzie wersja próżniowa (która jest nieco droższa od tej płaskiej, ale za to zdecydowanie bardziej wydajniejsza).

Zobacz także: https://www.hewalex.pl/oferta/kolektory-sloneczne-i-osprzet/.

Miejsce montażu kolektorów

Solary słoneczne mogą być zamontowane w różnych miejscach. Do tych najbardziej popularnych zalicza się dach i fasady. Jeżeli te dwie opcje są niemożliwe, to można zdecydować się na konstrukcję wolnostojącą, która jednak wymaga wygospodarowania odpowiedniej (i to całkiem sporej) powierzchni.

A czy kolektory to dobre rozwiązanie? Nie ulega wątpliwości, iż taka instalacja pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody. Dodatkowo jest ekologiczna, niemal bezobsługowa, bezawaryjna i bardzo bezpieczna. Zatem warto rozważyć jej zamontowanie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz