Kilka słów o kartach płatniczych zbliżeniowych

Kilka słów o kartach płatniczych zbliżeniowychW naszych portfelach już na dobre zagościły karty płatnicze. Kilka lat temu działające na terenie Polski banki zdecydowały się na wprowadzenie kart płatniczych zbliżeniowych. Dzisiaj są one bardzo popularne. Dzięki nim za zakupy można zapłacić bardzo szybko.

 

Jak działa karta zbliżeniowa?

Płatności kartą zbliżeniową dokonujemy nie wkładając jej do terminalu. Kartę wystarczy tylko zbliżyć do specjalnie oznaczonego miejsca, aby płatność została zrealizowana po kilku sekundach. Każda karta zbliżeniowa ma wbudowany chip, który umożliwia dokonywanie płatności w taki właśnie sposób. Co ciekawe, karta zbliżeniowa może posłużyć również do dokonywania wypłat gotówki z bankomatów zbliżeniowo. Liczba bankomatów, które umożliwiają takie wypłaty jest jednak jeszcze niewielka.

Czy zbliżeniowe transakcje są bezpieczne?

Gdy banki wprowadziły karty zbliżeniowe wielu klientów traktowało je bardzo nieufnie. Po części był to efekt medialnych doniesień o tym, że klienci dokonujący płatności kartą zbliżeniową płacili za nieswoje zakupy. Wyczyszczenie konta za pomocą karty zbliżeniowej, dokonanie płatności za cudze zakupy nie jest możliwe. A celu odczytania karty przez terminal, musi ona zostać zbliżona do niego na odległość nie mniejszą niż cztery centymetry.

Transakcje bez numeru PIN

Płatności zbliżeniowe odbywają się bardzo szybko. To zasługa między innymi tego, że w przypadku transakcji do kwoty 50 złotych nie trzeba podawać numeru PIN. Do tego posiadacz karty zbliżeniowej może dokonać w ciągu jednego dnia tylko pięciu transakcji bez podawania kodu PIN. Zwiększa to bezpieczeństwo posługiwania się kartą zbliżeniową. Warto pamiętać, że dzienny limit transakcji bez podawania kodu PIN każdy użytkownik karty może zmienić; można go zmniejszyć albo zwiększyć.

Posługiwanie się kartą płatniczą umożliwiającą dokonywanie płatności zbliżeniowych jest bezpieczne. Nic więc dziwnego, że posługuje się nią coraz więcej osób w naszym kraju. Dokonywanie płatności za zakupy jeszcze nigdy nie było takie szybkie, jak obecnie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz