Jakich praktyk unikać decydując się na leasing samochodu?

Leasing operacyjny jest promowany jako rozwiązanie ciekawe, prowadzące do dużych oszczędności, a przede wszystkim wyjątkowo elastyczne. Korzystać z niego mogą zarówno firmy o dużym doświadczeniu rynkowym, jak i te, które debiutują dopiero na nim. Klient może też sam zdecydować, jak długo chce leasingować auto, a nawet – czy chce korzystać z usług dodatkowych. Pewne działania są jednak niewskazane, mogą bowiem pociągać poważne konsekwencje finansowe. Czego więc nie powinniśmy robić decydując się na leasing na samochód?

Jakich praktyk unikać decydując się na leasing samochodu?

 

Zbyt wczesny wykup przedmiotu leasingu

Urzędy skarbowe wielokrotnie zajmowały się już kwestiami związanymi z leasingiem operacyjnym i związanymi z nimi zawiłościami. Zapoznanie się z wydawanym przez nie orzecznictwem wydaje się zasadne choćby po to, aby uniknąć błędów, jakie stały się udziałem innych przedsiębiorców. Jedna z najważniejszych zasad, jaka wyłania się z orzecznictwa w tym zakresie mówi o tym, że operacyjny leasing samochodów jest uważany za taki jedynie wtedy, gdy trwa przez co najmniej 40 procent normatywnego czasu amortyzacji. Jeśli więc zdecydujemy się na wykupienie samochodu przed upływem dwóch lat od momentu zawarcia umowy, ryzykujemy, że urzędnik będzie domagał się usunięcia rat leasingu z kosztów. Oznaczać będzie to, że konieczna stanie się zapłata zaległego podatku. Proceder taki nie jest wskazany również dlatego, że uniemożliwia wykup pojazdu po wartości pozostałej do spłaty. Pośpiech staje się więc w tym przypadku wyjątkowo złym doradcą.

 

 

Nadpłacenie leasingu

Gdy zaciągamy kredyt w banku, zwykle wcześniejsza jego spłata pociąga za sobą szereg korzyści. Jeśli jednak zdecydujemy się na nadpłacenie leasingu, wcale na tym nie zyskamy. Faktury nadal będą przychodzić raz w miesiącu i będą opiewały dokładnie na takie kwoty, jakie zostały ujęte w harmonogramie spłaty. W rezultacie niepotrzebnie i bez żadnego zysku dla siebie, zamrozimy pieniądze. Oczywiście, umowa może być aneksowana i wtedy możliwa jest zmiana harmonogramu. Każdy aneks jest jednak dodatkowym kosztem, jaki trzeba ponieść.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz