Jakich dodatków do żywności unikać?

Do jedzenia dodawane są konserwanty, ulepszacze i barwniki. Pozbawiają one jedzenie wartości odżywczych i osłabiają nasz organizm. Jakich składników powinniśmy unikać?

Syrop glukozowy, karmel, mleko w proszku

To częste dodatki do pieczywa. W dobrym, najprostszym pieczywie powinny znaleźć się tylko cztery składniki: mąka, woda, sól, drożdże lub zakwas. Gdy w składzie chleba widzimy wymienione wyżej składniki, odłóżmy go z powrotem na półkę. Karmel, który często dodawany jest do białego, udającego razowe pieczywo, jest niezdrowy. U wielu osób powoduje on problemy żołądkowe. W niektórych rodzajach pieczywa dodatkiem jest kwas askorbinowy. To witamina C, która jest oczywiście niegroźna dla naszego zdrowia, ale może wchodzić w reakcje z innymi produktami, które jemy.

Jakich dodatków do żywności unikać?

Azotany, azotyny, pestycydy

Znajdziemy je w owocach i warzywach. Obciążają one organizm, mogą także mieć działanie rakotwórcze. Poza tym wartość odżywcza owoców i warzyw, które były uprawiane z wykorzystaniem sztucznych środków ochrony roślin jest mniejsza niż tych uprawianych w tradycyjny sposób. Najbezpieczniej jest nie tylko kupować warzywa i owoce z gospodarstw ekologicznych, ale też kierować się kalendarzem sezonowości. W środku zimy sięgajmy po warzywa całoroczne (marchewka, kapusta) i kiszonki, zrezygnujmy z pomidorów i ogórków. Zdecydowanie zdrowsze niż banany i cytrusy są także mrożone owoce. Kupując owoce cytrusowe pamiętajmy, aby przed jedzeniem porządnie je umyć – musimy zmyć ze skórki zarówno pozostałości środków ochrony roślin jak i substancji pleśniobójczych, którymi zostały spryskane przed transportem. Również banany powinniśmy kupować raczej rzadko; zrywane są zielone, dojrzewają w specjalnych komorach pod wpływem etylenu. Zdecydowanie zdrowsze są kupione u znajomego rolnika jabłka.

Glutaminian sodu

Jest dodatkiem do przypraw do zup, zupek w proszku, a nawet leków. Z potraw ostro przyprawianych glutaminianem słyną dania kuchni chińskiej. Bardzo często po ich spożyciu pojawiają się duszności, mdłości, zawroty głowy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz