Jak wyleczyć się z bolesnych miesiączek?

Jak wyleczyć się z bolesnych miesiączek?Przez wiele lat przeszukiwałam fora internetowe w poszukiwaniu przyczyny mojego problemu. Od ponad 10 lat, czyli od momentu pojawienia się pierwszego krwawienia, borykałam się z nagłymi, silnymi, paraliżującymi bólami miesiączkowymi, które wraz z czasem narastały i nasilały swój przebieg.

Długie krwawienia, trwające od 7 do nawet 10 dni wyczerpywały mój organizm, zwiększając podatność na infekcje, w szczególności okolic intymnych oraz górnych dróg oddechowych. Krótkie przeziębienia, uporczywe dolegliwości kobiece, ciągłe bóle głowy i wyczerpanie towarzyszyło mi niemal przez prawie połowę mojego życia. W końcu, po 10 latach udręki, od kilku miesięcy mam znacznie krótsze krwawienia, bóle, które nie zaburzają normalnego funkcjonowania oraz odczuwalnie lepsze samopoczucie przed, w trakcie, a szczególnie po miesiączce. Silne bóle menstruacyjne mogą mieć wiele przyczyn, dlatego mój wpis nie będzie remedium dla wszystkich osób.

W pierwszej fazie na pewno należy wykluczyć przede wszystkim zaburzenia ginekologiczne wrodzone lub też nabyte (często poporodowe lub poantykoncepcyjne): niewłaściwe pochylenie macicy, występowanie mięśniaków, zgrubień, nieprawidłową budowę macicy. Bóle wzmagają i powodują krążące po organizmie cytokiny zapalne, dlatego wszelkie stany zapalne mogą dodatkowo nasilać przebieg miesiączek, może być to endometrioza, stany zapalne jelit, czy nawet przewlekła kandydoza lub bakterioza, która nie musi zainfekować całego organizmu, ale infekcja dróg rodnych, która miała swój początek w nieleczonej infekcji pochwy.

Nie należy także zapominać o gospodarce hormonalnej. Wszak brak równowagi hormonalnej działa silnie zapalnie i jest oznaką schorowanego organizmu. Bardzo często poprawę zauważa się po zażywaniu antykoncepcji, ale należy mieć na uwadze fakt, że hormony sterydowe nie leczą w żaden sposób problemu, a mogą go dodatkowo nasilić tuż po odstawieniu leczenia lub po złym dopasowaniu środków. Każda ingerencja w gospodarkę hormonalną nie pozostaje bez echa, dlatego nie uważam, by antykoncepcja była dobrą metodą leczenia silnych bólów menstruacyjnych. Jest w większości przypadków skuteczna, ale tylko w momencie zażywania leków, a nie o to w leczeniu chodzi.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz