Jak odpowiednio dbać o samochód?

Na polskim rynku motoryzacyjnym niepodzielnie królują samochody używane, które znacznie lepiej sprzedają się od nowych modeli. Niemniej jednak, liczba sprzedawanych samochodów ogółem w naszym kraju spada, a Polacy jeżdżą dłużej tym co już mają.

Aby jednak to było możliwe wymagana jest odpowiednia konserwacja podwozia samochodu oraz wszystkich podzespołów. Wydatki związane z utrzymaniem auta są bardzo wysokie, a jeżeli jest to nowy model to wymaga większych nakładów. Jak dbać o swój pojazd trzeba nauczyć się samemu, ponieważ pytania na prawo jazdy nie zawierają żadnych wzmianek o tym jak sprawić, by samochód był dłużej sprawny.

Koszty w używanych samochodach

Jak odpowiednio dbać o samochód?Kupując używany samochód trzeba mieć świadomość, że w najbliższym czasie będą wiązać się z nim jakieś koszty. Przed sprzedażą ludzie wprowadzają tymczasowe naprawy, aby w momencie transakcji wszystko wyglądało dobrze. Po paru dniach lub tygodniach tymczasowe rozwiązania zawodzą i wtedy należy udać się do mechanika. Czasem mogą być to drobnostki jak niesprawna deska rozdzielcza, jednak czasem mogą być to poważne awarie silnika. Po zakupie z miejsca powinno wymienić się filtr oleju oraz sam olej. Do wymiany nadają się także filtry powietrza oraz paliwa, świece, a także płyn w układzie chłodzenia. Po wymianie tych części należy jeszcze dokładniej przyjrzeć się usterkom, które zostały wykryte w stacji diagnostycznej przed zakupem. Oczywiście jeśli takowe się znalazły trzeba było mocno zbić cenę, by mieć na ich naprawę. Nigdy nie wolno też lekceważyć znaków, które mogą świadczyć o usterkach. W Polsce mamy liczne utrudnienia na drogach, które mogą spowodować niektóre awarie.

Regularna wymiana płynów

Wciąż jeżdżąc po dziurach łatwo uszkodzić amortyzatory jak i całe zawieszenie. Chcąc, by wszystkie podzespoły były zawsze sprawne trzeba również pilnować regularnej wymiany wszystkich płynów i niektórych elementów. Co dwa lata trzeba wymienić płyn hamulcowy, piórka i piórka wycieraczek. Co pięć lat płyn chłodniczy, cylinderki hamulcowe oraz pasek alternatora i rozrządu. Nie zapominajmy także o corocznej wymianie oleju. Myślę, że przedstawione powyżej zasady związane z dbaniem o swój samochód nie są niczym nowym i każdy mężczyzna, którego interesuje speedway ekstraliga i motoryzacja doskonale o tym wie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz