Jak obniżyć ratę kredytu we frankach?

Jak obniżyć ratę kredytu we frankachKredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich kilka lat temu były bardzo popularne. Kurs franka w stosunku do złotego był bardzo niski, raty kredytu nie rujnowały domowego budżetu. Jakiś czas temu sytuacja uległa zmianie; frank nie jest już walutą tanią. W związku ze wzrostem kursu franka, wzrosły też raty kredytów w tej walucie. Czy można je zmniejszyć?

Kredyt we frankach szwajcarskich już od kilka lat może być spłacany w tej właśnie walucie. Jest to możliwe dzięki temu, że została przyjęta ustawa antyspreadowa. Dzięki ustawie osoby, które zdecydują się spłacać swój kredyt we frankach mogą na tym w ciągu roku zaoszczędzić spore kwoty. Do niedawna nie było możliwe kupowanie franków w innym banku niż ten, który udzielił kredytu. Dopiero ustawa antyspreadowa stworzyła takie możliwości.

Osoby, które spłacają kredyt we frankach szwajcarskich mogą kupować walutę na spłatę rat w dowolnym kantorze. Zdecydowanie najlepszy kurs franka mają kantory internetowe. Spread w tych właśnie kantorach jest zdecydowanie niższy niż w bankach albo kantorach należących do banków. Aby jednak kredytobiorca mógł kupować franki potrzebne na spłatę kredytu w dowolnie przez siebie wybranym kantorze konieczne jest podpisanie z bankiem aneksu do umowy. Obecnie za jego sporządzenie banki nie mogą żądać od kredytobiorców żadnych opłat. Bank może jednak pobierać opłaty za przelew w walucie obcej. Kupując franki w innym banku niż ten, który przyznał kredyt albo w kantorze internetowym kredytobiorcy muszą jedynie pamiętać, aby przed dniem, w którym przypada termin spłaty kolejnej raty, na konto wpłacić odpowiednią sumę.

Kurs franka w banku kredytodawcy najczęściej jest dla kredytobiorców mało korzystny. Dlatego też osoby, które chcą zaoszczędzić na każdej racie około 50 złotych, a nawet więcej, powinny same kupować franki w kantorach, które mają mniejszy spread. Samodzielne kupowanie waluty po korzystnym kursie jest szczególnie opłacalne w przypadku, gdy kredytobiorca zmuszony jest do płacenia bardzo wysokiej raty.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz