Jak monitorować pracę instalacji fotowoltaicznej?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną zdecydowana większość klientów oczekuje na spore oszczędności. Trudno jednak nie postawić sobie pytania o to, skąd czerpać pewność, że rzeczywiście jej praca odbywa się bez zarzutów. Na szczęście, uzyskanie na nie odpowiedzi nie jest wcale trudne.

Jak ocenić wydajność

Jak monitorować pracę instalacji fotowoltaicznej?Monitoring instalacji fotowoltaicznej zwraca na siebie uwagę przede wszystkim jako rozwiązanie, które kontroluje parametry jej pracy. Wiele osób przyznaje jednak, że na jego założenie zdecydowało się po to, aby poprawić komfort własny. I choć na rynku mamy do czynienia z coraz większą liczbą tego typu rozwiązań, zasada ich działania niemal zawsze jest taka sama. Przeważnie urządzenia te zdalnie odczytują parametry, które mierzy inwerter. Większość z nich nie ogranicza się zresztą jedynie do odczytu. Parametry te są przetwarzane trafiając do użytkownika choćby w postaci wykresu. To warto wspomnieć o tym, że urządzenia tego rodzaju coraz częściej są dedykowane, a co za tym idzie – korzystać może z nich tylko jeden, konkretny producent inwerterów.

Co potrafią nowoczesne rozwiązania?

Każdy, kto zastanawiał się nad zakupem urządzenia monitorującego pracę instalacji fotowoltaicznej, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to proste zadanie. Jak zatem wytłumaczyć to, że zapotrzebowanie na monitoring jest coraz powszechniejsze? W pierwszej kolejności wypada zwrócić uwagę na to, że monitoring daje bardzo konkretne informacje. Użytkownik chce wiedzieć, co właściwie dzieje się z energią w jego domu i może liczyć na to, że na tak postawione pytanie dostanie odpowiedź. Urządzenie informuje nie tylko o tym, jak wiele energii jest zużywanej, ale również, jaki jej odsetek jest przekazywany elektrowni. Co więcej, wszystkie te informacje są przedstawiane z podziałem na fazy, co znacząco ułatwia dobre gospodarowanie. Bardzo łatwo można je pobrać dokładnie wtedy, gdy są one najbardziej potrzebne, a także – wyeksportować je do programu, dzięki któremu możliwa stanie się ich dalsza analiza.

Dowiedz się więcej na stronie: https://www.hewalex.pl/porady-i-wiedza/fotowoltaika/monitoring-instalacji-fotowoltaicznej.html

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz