Jak dbać o zdrowie, aby długo żyć?

W ciągu ostatnich kilku lat zdaliśmy sobie sprawę z tego, że o tym, jak długo będziemy żyć w dużym stopniu decydujemy sami. Coraz bardziej więc dbamy o to, aby zdrowo się odżywiać, wielu z nas polubiło także ruch.

Aktywność fizyczna sposobem na długowieczność

Zdrowy człowiek powinien poświęcić przynajmniej godzinę dziennie, 3-4 razy w tygodniu na aktywność fizyczną. Nie musimy od razu brać udział w zawodach kolarskich czy biegach, dobre efekty przyniesie regularny i zróżnicowany wysiłek fizyczny. Bardzo przyjemnie można ćwiczyć (także w miastach) na świeżym powietrzu. W całym kraju przybywa ścieżek rowerowych. Jazda na rowerze to aktywność, którą naprawdę warto polecić. Rower poprawia kondycję stawów, w czasie jazdy pracuje całe ciało. Drugą dyscypliną, którą warto polecić jest bieganie. Godne polecenia są także biegi przeplatane marszem oraz nordic walking. Jeśli mamy problemy z sercem, cukrzycę lub poważną nadwagę, przed rozpoczęciem treningów skonsultujmy się z lekarzem.

Jak dbać o zdrowie, aby długo żyć?

Dieta bez mięsa i glutenu

Jest wiele osób, które zdecydowały się zrezygnować z jedzenia mięsa nie z przyczyn ideologicznych, ale zdrowotnych. Mięso produkowane na skalę przemysłową nie jest najlepszej jakości, a wielu z nas nie stać jest na kupowanie ekologicznych kurczaków. Najnowsze badania dowodzą też, że mięso nie jest w naszej diecie konieczne. Możemy je zastąpić odpowiednio skomponowanymi posiłkami przygotowanymi z warzyw. Rezygnacja z mięsa ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi. U wielu osób po przejściu na dietę wegetariańską znikały też obrzęki nóg, mijała migrena. Dieta wegetariańska nie wyklucza możliwości jedzenia nabiału jest więc bogata w składniki odżywcze. Dietę bezglutenową stosują dzisiaj nie tylko osoby, które chorują na celiakię. Dieta bezglutenowa w przypadku zdrowych osób nie jest konieczna. Na pewno jednak można szybko zgubić kilogramy rezygnując z jedzenia produktów z pszenicy: ciastek, pizzy, pieczywa.

Zdrowie mamy zapisane częściowo w genach. Wystarczy nam na dłużej, gdy zadbamy o dietę i aktywność fizyczną.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz