Garść informacji o leasingu operacyjnym

Leasing to jedna z popularnych form sfinansowania zakupu maszyn, pojazdów mechanicznych, nieruchomości bez konieczności ponoszenia własnych nakładów finansowych. Leasing cieszy się szczególną popularnością wśród przedsiębiorców, którzy chcą stworzyć, poszerzyć lub rozbudować już istniejącą flotę pojazdów. Zdecydowanie najczęściej umowa leasingowa dotyczy finansowania samochodów osobowych.

Rodzaje leasingu

Przedsiębiorcy, którzy zainteresowani są leasingiem samochodowym mają do wyboru dwa rodzaje leasingu samochodowego: operacyjny i finansowy. Różnice pomiędzy nimi polegają na uwarunkowaniach podatkowych; te, które odnoszą się do leasingu operacyjnego są dla przedsiębiorców bardziej korzystne. Jest to więc jeden z powodów, dla których leasing operacyjny cieszy się wśród nich zdecydowanie większą popularnością.

Garść informacji o leasingu operacyjnym

Cechy, którymi charakteryzuje się leasing operacyjny

Leasing operacyjny jest dwustronną umową zawieraną z jednej strony przez leasingodawcę, a drugiej strony przez leasingobiorcę. W ramach tej umowy firma leasingowa zobowiązuje się, że użyczy leasingobiorcy prawa do użytkowania samochodu stanowiącego przedmiot umowy na ściśle określony czas. Z kolei leasingobiorca zobowiązuje się, że użyczenie tego prawa co miesiąc będzie opłacał ratę leasingową w ustalonej wysokości. W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot umowy wchodzi w skład majątku firmy leasingowej. Oznacza to, że prawo własności leasingowanej rzeczy nie jest przeniesione na leasingobiorcę. Ale dla przedsiębiorcy korzystne jest to, że cała rata pożyczki leasingowej (należy do niej doliczyć podatek VAT) może zostać przez niego wliczona w koszty uzyskania przychodu. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na leasing operacyjny może wliczyć w koszty uzyskania przychodu również opłatę wstępną. Plusem jest także to, że przedsiębiorca nie musi płacić jednorazowo podatku VAT. Jego płatność jest rozłożona na raty. W przypadku leasingu finansowego jest to niemożliwe. Nic więc dziwnego, że nie cieszy się on zbyt dużą popularnością.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz