Garść informacji o gazie ziemnym

Złoża gazu ziemnego bardzo często występują razem z ropą naftową. Taki gaz nazywany jest mokrym. Złoża gazu ziemnego mogą występować także w dużych ilościach niezależnie od ropy naftowej. Oddzielnie występujący gaz nazywany jest suchym.

Gaz ziemny to mieszanina palnych węglowodorów o bardzo małych cząsteczkach

W składzie gazu ziemnego suchego aż 95 procent to metan. Gaz ziemny mokry zawiera 80 procent metanu, 6,5 procent etanu, 6 procent propanu i 4 procent butanu. W niektórych gatunkach gazu ziemnego znajdują się  spore ilości azotu. Są również złoża gazu ziemnego, w których znajduje się z kolei domieszka helu. Niemal cała światowa produkcja helu oparta jest na pozyskiwanie go z gazu ziemnego. W pierwiastek ten szczególnie bogate są złoża gazu ziemnego na terenie Stanów Zjednoczonych. Warto wiedzieć, że niektóre ze złóż gazu ziemnego są zanieczyszczone dużymi ilościami siarkowodoru i innych związków siarki. Bez względu na to, jakimi związkami tego pierwiastka gaz jest zanieczyszczony, jego wartość jako surowca opałowego znacząco maleje. Nie można też zapomnieć o tym, że spalanie gazu zanieczyszczonego związkami siarki jest bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego. W trakcie spalania takiego gazu powstaje dwutlenek siarki, który po dostaniu się do atmosfery powoduje powstawanie kwaśnych deszczów. Jakie jest oddziaływanie kwaśnych deszczów możemy przekonać się wybierając się na wycieczkę w Góry Izerskie. Do wymarcia lasów w Górach Izerskich przyczyniły się zarówno zakłady przemysłowe u naszych południowych i zachodnich sąsiadów, jak i nasza elektrownia Turów.

Garść informacji o gazie ziemnym

Z gazu ziemnego oddziela się dwa występujące w nim węglowodory: propan i butan

Dają one po sprężeniu tak zwany gaz płynny. Jest on używany do zasilania kuchenek, napełniania zapalniczek, do celów oświetleniowych. Gaz ziemny to również cenny surowiec dla przemysłu chemicznego. Jest wykorzystywany między innymi do produkcji nawozów i tworzyw sztucznych, po poddaniu konwersji służy do otrzymywania metanolu i wodoru.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz