Czego nie wiemy o NNW?

Każdy kierowca musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC, jednak nie wszystkim nam wystarczy taka ochrona i szukamy dodatkowych instrumentów, które gwarantowałyby nam większe wsparcie w przypadku zaistnienia niekorzystnej dla nas sytuacji. Jednym z takich ubezpieczeń jest NNW. Online możemy je wykupić u każdego ubezpieczyciela.

Kiedy dostaniemy i nie dostaniemy odszkodowania?

Sama NNW komunikacyjne działa w przypadku gdy podczas jazdy samochodem dojdzie do wypadku, w którego efekcie zaistnieje stan zwany uszczerbkiem na zdrowiu. Odszkodowanie otrzymamy też, jeśli ten uszczerbek na zdrowiu powstanie w trakcie wsiadania i wysiadania z pojazdu, naprawiania go lub załadunku. Pieniądze z ubezpieczenia należą się naszym krewnym, jeśli w danym wypadku drogowym stracimy życie. Istnieją jednak wyłączenia, które mówią nam, kiedy nie otrzymamy pieniędzy. Najczęściej są to choroby, w tym te o psychicznym podłożu, a także, jeśli do wypadku doszło w wyniku celowych i umyślnych działań, popełnienia lub próby popełnienia przestępstwa, kierowania pojazdem bez uprawnień, działań wojennych lub w efekcie jazdy niesprawnym samochodem.

Czego nie wiemy o NNW?

Jakie odszkodowanie?

Wysokość odszkodowania z NNW zależy od dwóch podstawowych czynników. Jest to suma ubezpieczenia oraz wyrażony procentowo uszczerbek na zdrowiu. O ile ten pierwszy czynnik określany jest przez nas samodzielnie przed podpisaniem umowy, to procent uszczerbku na zdrowiu wylicza lekarz orzecznik towarzystwa ubezpieczeń. Od jego decyzji nie ma odwołania, ale możemy się z nią nie zgodzić i zaskarżyć ją do sądu. W praktyce oznacza to, że jeśli na przykład mieliśmy podpisane ubezpieczenie na kwotę stu tysięcy złotych, a uszczerbek na zdrowiu jest na poziomie dwóch procent, to kwota naszego odszkodowania wynosić będzie dwa tysiące. Musimy też pamiętać, że w ramach odszkodowania z NNW komunikacyjnego, ubezpieczyciel ma obowiązek wziąć pod uwagę nie tylko sam uszczerbek na zdrowiu, ale też nasze cierpienia i ból. W praktyce jednak ustalenie zakresu tegoż jest niezwykle trudne.

Więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/ubezpieczenie-nnw/

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz