Awaria klimatyzacji

Awaria klimatyzacjiKlimatyzacja jest układem samochodowym, który jest bardzo przydatny zarówno w gorące jak i chłodne dni. Jeżeli temperatura na zewnątrz jest uciążliwa, może być wykorzystana do ochłodzenia wnętrza samochodu. Jeżeli sytuacja jest odwrotna może ona ogrzać wnętrze samochodu, a zarazem powstrzymać parowanie szyb. Jak każdy układ samochodowy i on może ulec awarii. Jakie są zatem typowe usterki klimatyzacji?

Pierwszą z możliwych usterek jest awaria układu ogrzewania bądź mieszalnika. Jest to usterka, w której nie musi być naprawia na klimatyzacja. Jej objawami jest zazwyczaj sytuacja kiedy powietrze wypływające z dysz nawiewowych jest gorące.

Zobacz także: Common Rail

Kolejny objawem usterki jest niedostateczne chłodzenie. Jest to najczęściej związane z niewystarczającą ilością powietrza, która zostaje wprowadzona do kabiny. Powoduje to, iż pomimo chłodnego powietrza płynącego z dysz, jego ilość nie jest wystarczają do ochłodzenia ogólnej temperatury. Awaria tak jest najczęściej związana z zanieczyszczonym filtrem kabinowym, który blokuje napływ powietrza. Ewentualnie może być to związane z usterką dmuchawy wewnętrznej.

Czasem zdarzają się sytuacje kiedy nie uruchamia się sprężarka pomimo włączenia klimatyzacji. W takiej sytuacji można podpiąć manometry, dzięki którym zostanie ustalona ilość substancji chłodzącej. Jeżeli ciśnienie jest za niskie, uniemożliwi ono włączenie sprężarki. Jeżeli ciśnienie jest zbyt niskie, należy udać się do serwisu, jeżeli całkowicie go brakuje, świadczy to o nieszczelności instalacji. Czasem nieprawidłowe działanie jest związane ze sterowanie układu.

Zdarza się również tak, że po włączeniu klimatyzacji, strasznie głośno działa. Najczęściej dzieje się tak poprzez przerwę w pompowaniu bądź sprężaniu czynnika chłodzącego. Możliwy jest również scenariusz wytarcia zewnętrznego łożyska koła pasowego sprzęgła. Można je wymienić samemu, w przypadku posiadania odpowiednich narzędzi. Hałas może również podpowiadać o konieczności sprawdzenia jej czystości.

Klimatyzacja jest układem, którego naprawa może być kosztowna, a usterki nieraz niebezpieczne. Należy bardzo sumiennie dbać o czystość i kondycję całości.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz