Automatyzacja w przemyśle

Postęp technologiczny najlepiej świadczy o rozwoju ludzkiej cywilizacji. Na przestrzeni kilku tysięcy lat człowiek porzucił koczowniczy tryb życia, nauczył się wznosić wielkie miasta, ujarzmiać żywioły, rozbijać atom. Stworzył także wysoko zaawansowane technologie. Postęp technologiczny sprowadzał się nie tylko do udoskonalania narzędzi i maszyn. Wkroczył także do produkcji – od ręcznej aż do zakładów przemysłowych, które są całkowicie lub w bardzo dużym stopniu zautomatyzowane.

Automatyzacja w przemyśle 

Rozwiązania Henry Forda

Henry Ford to jeden z prekursorów przemysłu motoryzacyjnego w Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat samochody produkowane były ręcznie, żadne z fabrykantów nie miał odwagi na wprowadzenie w swoich zakładach linii produkcyjnej. Jako pierwszy rozwiązanie to zastosował w swoich zakładach Henry Ford. Obserwując pracę robotników zauważył, że bardzo wiele czasu zajmuje im zmiana narzędzi i poszukiwanie niezbędnych im materiałów i części. Aby wyeliminować tak zwane ruchy jałowe opracował swego rodzaju regulamin dotyczący zasad montażu samochodów w swojej fabryce. Wprowadzona przez niego linia produkcyjna zrewolucjonizowała należącą do niego fabrykę samochodów w Detroit. Dzięki wprowadzonym przez niego rozwiązaniom można było produkować szybciej, taniej i więcej.

Automatyzacja procesów produkcyjnych

Bardzo szybko w ślady Forda poszli nie tylko inni producenci samochodów, ale także fabryki produkujące inne towary. Bardzo szybko oprócz linii produkcyjnych zaczęły też pojawiać się elementy służące do sterowania maszynami. Praca ludzi zaczęła ograniczać się do uruchomienia cyklu automatycznych czynności. Automatycznie sterowane roboty I generacji na skalę masową zaczęły pojawiać się w fabrykach samochodów, sprzętu elektromechanicznego oraz w zakładach metalurgicznych w latach 50. XX wieku. Roboty II generacji pojawiły się dekadę później. Obecnie linie automatyczne wykorzystywane są w zakładach przemysłowych należących do każdej z gałęzi przemysłu. Roboty przemysłowe są jednym z elementów automatycznych linii.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz