Aktywność fizyczna sposobem na dłuższe życie

Jest wiele narodów, które żyją zdecydowanie dłużej niż my Polacy.  Zdecydowanie dłużej niż Polacy żyją między innymi Francuzi Koreańczycy i Japończycy. Narody te są bardzo aktywne fizycznie. Aktywność fizyczna jest jednym ze sposobów na długowieczność.

Systematyczna aktywność fizyczna poprawia wydolność krążeniową i obniża ciśnie tętnicze krwi. Osoby, które są aktywne fizycznie rzadziej cierpią na sezonowe infekcje; to efekt tego, że systematyczny ruch wzmacnia odporność organizmu. Nie może to być jednak sport wyczynowy. Ruch nie może być zbyt intensywny.

Aktywność fizyczna sposobem na dłuższe życie

Aby być aktywnym, wystarczy poświecić codziennie trzydzieści minut na przejażdżkę rowerem lub na spacer po parku

Do tego warto dwa razy w tygodniu wybrać się na basen. Taka sytuacja byłaby idealne, niestety większość z nas ciągle nie ma czasu. Dawkę ruchu można jednak zwiększyć w bardzo prosty sposób. Nauczymy się nie korzystać z windy, chodźmy po schodach. Warto nabrać także nawyku wysiadania w drodze z pracy o jeden przystanek wcześniej i pokonywać go pieszo. Codzienną dawkę ruchu zwiększymy, gdy rozmawiając przez telefon zamiast siedzieć wygodnie w fotelu czy na kanapie, będziemy chodzić po mieszkaniu. Dobrym pomysłem na zwiększenie ilości ruchu jest także uprawianie ogródka.

Od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie

W świetle najnowszych badań wynika, że systematyczny ruch ma jeszcze większe znaczenie niż myślano wcześniej. Zdaniem naukowców i lekarzy jest ważniejszy nawet niż walka z nadwagą. Najnowsze badania, których wyniki zostały opublikowane przez Europejskie Stowarzyszenie Kardiologii wykazały, że osoby, które mają nadwagę, gdy są aktywne fizycznie, poprawiają swoją kondycję zdrowotną nawet wtedy, gdy nie udaje im się schudnąć. Osoby otyłe i mające nadwagę są mocno zagrożone chorobami serca i układu krążenia, ale tylko wtedy, gdy nie podejmują wysiłku fizycznego każdego dnia.

 

Aktywność fizyczna to sposób na długowieczność. Są nią nie tylko treningi, ale także spacery.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz