Przecinarki. Czym się charakteryzują?

 

Jeśli pojawia się potrzeba obróbki materiału o dużej wytrzymałości i twardości, to najlepszym urządzeniem do tego celu będą przecinarki. Czym się charakteryzują te urządzenia i pod jakim kątem należy je wybierać?

Czym jest przecinarka?

Sama przecinarka jest urządzeniem pozwalającym na obróbkę materiału o dużej twardość. Możemy je podzielić na przecinarki ręczne, a także napędzane silnikiem spalinowym czy za pośrednictwem energii elektrycznej. Wyróżniamy też przecinarki taśmowe oraz tarczowe. Różnią się one przede wszystkim materiałem, który jest używany w urządzeniu do przecięcia danego materiału, a także niestety ceną oraz precyzją.

Przecinarki. Czym się charakteryzują?

Taśmowe czy tarczowe?

Przecinarki taśmowe są mało dokładnie wykonane, a także są mało wszechstronne, dlatego ich cenna jest mniejsza niż cena pozostałych przecinarek. Paradoksem jest to, że tego typu przecinarek używa się do prac, które wymagają dużej precyzji, a jednocześnie nie są przesadnie skomplikowane. W tym modeli materiałem tnącym jest taśma zębata, która przesuwa się za pomocą dwóch kół obracających się współbieżnie. Cięcia możemy tutaj wykonywać na linii prostej lub też ciąć w formie skomplikowanych i nieregularnych kształtów. Z kolei przecinarki tarczowe uznawane są za bardziej uniwersalne. Są one droższe od przecinarek taśmowych, głównie ze względu na to, że są dużo dokładniej wykonane. Są one wykorzystywane wszędzie tam, gdzie dokładność i precyzja nie jest aż tak istotna, ale liczy się siła i możliwość urządzenia. Przecinarki tarczowe są bardzo głośne podczas pracy, a przecinanie, zwłaszcza w przypadku metalu, powoduje powstawanie dużej ilości kurzu oraz iskier. Jak wspomnieliśmy, urządzenia tego typu są zróżnicowane pod kątem zasilania. Dostępne są urządzenia zasilane elektrycznie oraz spalinowo. Przecinarka elektryczna może być używana w pomieszczeniu, ale jest zależna od zewnętrznego źródła prądu, silniki w takich urządzeniach są słabsze niż w przypadku urządzeń spalinowych. Z kolei przecinarki spalinowe są silniejsze, ale nie da się ich stosować w zamkniętych pomieszczeniach.

Więcej na https://www.husqvarnacp.com/pl/maszyny/przecinarki/

 
 
 

0 Comments

 

You can be the first one to leave a comment.

 

Leave a Comment

 
XHTML: You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>