Dlaczego warto wybrać kosmetyki naturalne, a nie syntetyczne?

 

Półki w sieciowych drogeriach czy w marketach i sklepach innego typu wprost uginają się pod ciężarem różnego rodzaju kosmetyków. Większość z nich to kosmetyki syntetyczne, które w swoim składzie mają składniki chemiczne, w tym parabeny i silikony. Już tylko ta kwestia powinna przesądzić o wyborze konsumentów, aby sięgnęli jednak po kosmetyki naturalne.

Nie ma jednoznacznej definicji

W rozpoznawaniu na rynku kosmetyków produkowanych wyłącznie z wykorzystaniem naturalnych składników lub tych, które w swoim składzie mają przewagę takich składników, przeszkadza bez wątpienia to, że w Europie brakuje jednoznacznej, klarownej definicji, czym są kosmetyki naturalne. Producenci umieszczają więc właściwie dowolnie na opakowaniach swoich produktów oznaczenia „eco”, „bio”, „natura”, „organic” i inne, choć z pojęciami tymi takie kosmetyki mają naprawdę niewiele wspólnego.

Potwierdzeniem naturalnego pochodzenia produktu mogą być certyfikaty, które wydawane są przez niezależne jednostki certyfikujące, jak m.in. ECOCERT, BDIH, Soil Assosiation, ICEA, Cosmebio.

Dlaczego warto wybrać kosmetyki naturalne, a nie syntetyczne?

Standardy dla kosmetyków o naturalnym pochodzeniu – COSMOS

Wspominane jednostki wydające niezależnie względem siebie certyfikaty dla kosmetyków organicznych, ekologicznych i naturalnych, stworzyły ujednolicone standardy – COSMOS – Cosmetics Organics Standards. Wśród głównych założeń znalazły się wymogi związane rzecz jasna ze składem kosmetyków. Powinny one mieć minimum 95 proc. składu pochodzącego z naturalnych surowców roślinnych, mineralnych i zwierzęcych. Pozostałe 5 proc. pochodzić może ze ściśle określonych syntetycznych substancji, które częściowo występują w naturze, ale ich pozyskanie umożliwiają tylko metody chemiczne. Mogą to być też produkty zapewniające stabilność i trwałość kosmetyku.

W standardzie zawarto całkowity zakaz stosowania surowców modyfikowanych genetyczne czy produktów testowanych na zwierzętach. W składzie kosmetyków odpowiadających standardom COSMOS nie może być konserwantów syntetycznych, olejów silikonowych i mineralnych, glikoli polietylenowych, etanoloaminy, chemicznych filtrów UV, silikonów, karbomerów, sztucznych aromatów itp.

Więcej o naturalnych kosmetykach dowiesz się na stronie https://www.naturativ.pl/

 
 
 

0 Comments

 

You can be the first one to leave a comment.

 

Leave a Comment

 
XHTML: You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>