Czy powinniśmy jeść żelatynę spożywczą?

 

Czy powinniśmy jeść żelatynę spożywczą?Żelatyna spożywcza popularna w kuchni, jak i  w przemyśle spożywczym, nie jest zdatna do spożycia. Przy bliższym poznaniu jej składu, stanowczo nie powinniśmy jej używać. Czym tak naprawdę jest żelatyna spożywcza?

Jest bezbarwnego koloru galaretowatą mieszaniną różnych substancji. Między innymi: białka, peptydy – pozyskiwaną dzięki procesowi hydrolizy kolagenu ze skór, chrząstek i kości zwierząt. Składa się z glicyny, proliny i hydropsyproliny. Żelatynę rozpuszcza się w wodzie i robi z niej galarety, czyli płyn, który zsiada się pod wpływem odpowiedniej  temperatury. Żelatyna oznaczona jest symbolem E-441 i jest środkiem dozwolonym do stosowania w przemyśle spożywczym jako środek żelujący, zagęszczający różne produkty. Owszem, żelatyna powstaje z naturalnego białka zwierzęcego czyli kolagenu znajdującego się w chrząstkach, kościach, skórze, ścięgnach, kopytkach ale już sam proces jej produkcji jest dość kontrowersyjny. Mamy 4 rodzaje żelatyny: wołową, cielęcą, wieprzową i z agaru – czyli pochodzącą z roślin, którą stosują wegetarianie. Gdzie jest wykorzystywana?  W przemyśle spożywczym, zagęszcza takie produkty jak: jogurty, budynie, desery, żelki, galaretki, lody, cukierki, margaryny, kiełbasy, konserwy. W przemyśle kosmetycznym przy produkcji szminek, kremów.

W przemyśle winiarskim przy klarowaniu win, piw, soków owocowych. W przemyśle farmaceutycznym. Charakterystyczna otoczka leku, to nic innego, jak wspomniana żelatyna. Również stosuję się ją przy produkcji kapsułek. W zapałkach i w niektórych tkaninach. Przy produkcji kulek do gry. Jak produkuje się żelatynę? Kolagen wkłada się do gorącej wody, następnie suszy w temperaturze 100 stopni Celsjusza. Otrzymaną w ten sposób substancję trzyma się w kwasie solnym kilka dni (około 5). Kolejne 50 dni w ługu. Na koniec sterylizuje w temperaturze 140 stopni Celsjusza. Czym jest pozyskany produkt? Jest przyswajalnym białkiem ale niepełnowartościowym. I to właśnie wołowa może być szczególnie szkodliwa. Znajdujące się w niej priony są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Przenoszą choroby.

 
 
 

0 Comments

 

You can be the first one to leave a comment.

 

Leave a Comment

 
XHTML: You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>